Welcome to the fact parade.

6. října 2013 v 17:56 | by slsi |  Co povedali
V novom čísle Kerrangu sa nachádzal nadväzujúci článok na ten predchádzajúci - Fakty o MCR podľa abecedy.
O preklad sa postarala Lumierre, za čo jej veľmi pekne ďakujem :)

Samotné scany nájdete TU

N - New Jersey
Pokud mělo New Jersey - stát, ve kterém My Chemical Romance vyrůstalo - jeden velký vliv na členy kapely, bylo to v tom, že jim dalo pocit, že musí sakra rychle vypadnout. "Měli jsme jen jeden cíl - dostat se co nejdál od domova, jak jen to bylo možné," řekl kytarista Frank Iero pro Kerrang!. "Chtěli jsme jen hrát. Hráli bychom kdekoliv a s kýmkoliv a tak bychom ty s*ačky zničili."
Nejprve ale museli využít nástroje, které se povalovaly na jejich vlastním metaforickém dvorku. Odehráli svoji první show ve klubu v Jersey (viz V), podepsali smlouvu s místním indie vydavatelstvím Eyeball a donutili zpěváka Geoffa Ricklyho z hlavních kapacit New Jersey - Thursday, aby je produkoval.
"Jakmile jsem se vrátil domů z turné, požádali mě, abych produkoval jejich album," říká Rickly. "Řekl jsem: 'Já bych moc rád, ale náš rozpis turné je tak nabitý, že se mi to tam nikam nevleze.' Okamžitě odpověděli. 'To je v pohodě, dívali jsme se na váš rozpis turné a tenhle týden máte volno.' Měl jsem desetidenní pauzu mezi dvěma tříměsíčními turné a sedm dní z toho jsem musel chodit do studia s My Chem."


O - Opojení alkoholem

My Chemical Romance bylo jméno vytažené z knihy Irvina Welshe (viz W), ale jak šel čas, stal se ten název až příliš odpovídající popisu. "Když jsme nahrávali Three Cheers for Sweet Revenge (2004), všichni jsme tak trochu pařili," řekl Frank pro K!. "Když to tak vezmu, je pár víkendů, které si fakt moc nepamatuju. Vzal jsem si kopu prášků a probudil jsem se v pondělí."
Gerard to taky pravidelně přeháněl. "Hodně jsem pil před vystoupením, abych se probral, a pak jsem pil ještě víc, abych zůstal v rauši i po koncertě," řekl pro K!. "Pak, abych se utlumil, jsem zase přešel na prášky. Pořád jsem se snažil uměle ovládat svůj mozek - myslel jsem si, že bych nad tím opravdu mohl převzít kontrolu. Pak jsem se příležitostně začal namáčet i do těch ostatních odpadků - nic velkého, ale dost na to, abych se dostal do toho bodu, kdy jsem stál na hraně."
Ne všichni však byli vykolejení. "Vůbec jsem netušil, že se něco z toho děje," řekl zmatený Ray Toro, když přišlo na tohle téma v rozhovoru pro K! v roce 2011. "Frank bral nějaký prášky? To je pro mě novinka."

P - Pencey Prep

Když My Chemical Romance vznikli, Frank Itero hrál v tamější kapele s názvem Pencey Prep. Byli pojmenovaní po škole, kterou navštěvoval Holden Caulfield, protagonista knihy J. D. Salingera z roku 1951 The Catcher In The Rye (Kdo chytá v žitě) a stalo se to, že byli headlinery na prvním vystoupení My Chemical Romance.
"Když jsme sledovali Pencey Prep na pódiu, bylo zřejmé, co nám chybí. Už jsme měli trochu dynamitu, ale potřebovali jsme víc. Ten dynamit navíc byl Frank," řekl Gerard pro Kerrang!.
Ale ne hned explodoval s MCR do akce. "Poflakoval jsem se kolem, když nahrávali demo Vampires Will Never Hurt You a byl jsem hodně, hodně sjetej," vzpomíná kytarista. "Ray nahrál 14 kytarových linek a někdo řekl: 'Kdybyste vzali ještě jednoho kytaristu, mohli byste tohle hrát naživo.' Někdo odpověděl: 'Jedinej chlap, nad kterým jsme kdy uvažovali, je teď moc sjetej na to, aby se zvedl z pohovky.'"
Frank se nakonec z pohovky zvednul, ale později znova probudil hudební partnerství s baskytaristou Pencey Prep, Johnem 'Hambone' McGuirem, v jejich dlouholetém, trochu více než jen bočním projektu v hardcore obleku s názvem LeATHERMOUTH.

Q - Queen

Gerard Way popsal Welcome To The Black Parade jako Bohemian Rhapsody pro MCR a obrovský vliv Queen prostupuje celým albem The Black Parade, stejně jako částmi Danger Days... a písněmi jako AMBULANCE, které se vynořili na povrch s Conventional Weapons.
Netajili se svým obdivem pro krále britského pomp-rocku, takže když nahráli Kerrang! Podcast krátce před hlavním vystoupením na Reading festivalu v roce 2011, slíbili překvapení "lepší než raketové batohy". A vskutu to tak bylo, když kytarista Queen, astrofyzik, šampion laskavosti a všestranná žijící legenda Brian May vystoupil společně s nimi s neuvěřitelným We Will Rock You od Queen a Welcome To The Black Parade od My Chem.
"Gerard je jako frontman naprosto skvělý," napsal Brian na svůj blog. "Jeho upřímnost a zranitelnost společně s tím pravým smyslem pro hrdinství vytváří okamžité propojení s posluchači, což mi trochu připomíná určitého jiného skvělého frontmana, se kterým jsem po mnoho let pracoval."
Pro případ, že by vám to nedošlo - přirovnává Gerarda ke Freddiemu Mercurymu.

R - Reading 2006 a jeho incident

Nikdy není jednoduché navázat na Slayer, ale MCR si rozhodně nezasloužili bouři s*ačkových střel na ně namířených, když hráli pozdě odpoledne na Reading v roce 2006. Kapela odmítla se sebou nechat takhle zacházet, proměnila svoje vystoupení ve smělou soutěž v uhýbání, kdy Gerard odvážně prohlásil: "Možná jsme tu dneska outsideři, ale reprezentujeme každého outsidera tam venku."
"Ten útok začala malá skupinka v davu. Pak, bohužel, jsem řekl lidem, aby na nás házeli věci," vzpomíná. "To byla opravdu obrovská chyba. Pro mě byl nejhorší moment ten, když jsem se na konci jedné písničky plazil přes pódium k mikrofonu. Jak jsem se tam dostal, uklouznul jsem na broskvi a natrhnul si p*del."
"Ale nakonec jsme to zvládli se ctí," dodává Mikey. "Nakonec to bylo jako vítězství."
Když na tomto festivalu hráli další vystoupení, bylo to naštěstí v pozici headlinerů - a jejich vystoupení byl nesporný triumf.

S - Skylines And Turnstiles

V roce 2001 pracoval Gerard jako absolvent v Cartoon Network. Ale jeho život - stejně jako životy mnoha jiných - nabral úplně nový směr po útoku na World Trade Center 11. září.
"Byl jsem v Hobokenu, bylo to přímo přes řeknu Hudson," řekl pro Kerrang!. "Přímo před našima očima ty budovy spadly. Byla to ta ku*va největší neutronová bomba psychického utrpení, kterou jste kdy pocítili. Věděl jsem, že jsem nikoho v té budově neměl, ale ti lidé kolem mně byli všichni kolegové a strašně šíleli. Brečeli, křičeli a nadávali a pokřikovali něco ďáblovi."
Jako reakci napsal Skylines And Turnstiles. První píseň My Chemical Romance byla zrozena - teď jen potřeboval kapelu, která by do toho šla s ním.

T - Torova nová písnička

Po rozpadu My Chemical Romance, Ray Toro vydal v květnu skvělou, trochu pop rockovou písničku s názvem Isn't That Something přes svůj účet na SoundCloud (Soundcloud.com/therealraytoro).
"Všechno jsem hrál. Všechno zpíval. Všechno nahrál. Všechno mixoval. Já sám," tweetnul. Takže tedy můžeme čekat sólovou nahrávku, Rayi?
Ray také zveřejnil nahrávku, kde pracuje na nahrávce s názvem Raised By Bats s kubánsko-americkým 'temně kabaretovým' umělcem Voltairem. Jako reakci na poslech Isn't That Something napsal jeden fanoušek na stránky K!: "Wow, Ray je fakt talentovaný. A taky Gerard Way, Mikey Way a Frank Iero... hej, měli by si založit kapelu!"
Takže teď je tu nápad...

U - Nepojmenovaná kapela Mikeyho Waye (v originále the Unnamed New Band)

Okay, takže už jsme slyšeli nové zboží od Raye Tora a deformovaný elektronický projekt Franka Iera, Death Speels. Gerard Way uveřejnil text nové sólové písně s názvem Millions, ale Mikey Way pořád zachovává mlčení o svých po-MCR aktivitách. Když se ho fanoušek tweetem zeptal, jestli je pravda, že pracuje s novou kapelou, Mikey odpověděl "Magická koule číslo 8 říká 'znamení ukazují, že ano'." Gerard Way také čekl, že jeho bratr byl "zaneprázdněn prací na úžasných věcech."
Co víme je, že mladší ze sourozenců Wayových pracoval s Davidem Debiakem z New Jerseyské kapely New London Fire, což je jeho bývalý kolega ze stejného vydavatelství z dob, když byli MCR podepsaní u Eyeball Records. Tento tým uveřejnil fotky Mikeyho, jak nahrává kytaru (ne bassku!), ale vyšlo najevo, že ať už pracují na čemkoliv, děje se to mimo New London Fire, protože kapela vydala vyjádření, které říká: "David si dá pauzu od NLF, aby pracoval na novém projektu - nový název, nové písničky společně se starým přítelem." Tohle sledujte...

V - VFW Hall

Je říjen 2001 a členové MCR jsou, abych tak řekl, pos*aní strachy. Je to jejich úplně první vystoupení v malé hale Veterans Of Foreign Wars v Ewingu v New Jersey, předskakují kapele jejich kamaráda Franka Iera, Pencey Prep (viz P). "Vypil jsem sedm piv během pěti minut, tak jsem byl vyděšenej," vzpomíná Mikey.
A co se tedy stalo?
"Ta místnost prostě explodovala," řekla Gerard pro K!. "Bylo to pravděpodobně to nejlepší první vystoupení, které jsme mohli mít. Celé vystoupení jsme zahráli na téhle vlně, cítili jsme, že jsme fakt rozjetí. Prokousávali jsme se písničkama a každá měla ten stejný ohlas. Byla to pro nás ku*va velká výzva!"
"Něco z té hudby převzalo vedení nad každým v kapele," dodává Ray. "Vládlo to i těm, co nás sledovali - bylo prostě něco tohle vidět. Nikdy jsem se nepohyboval na pódiu, když jsem hrál v předchozích kapelách. Tentokrát mě ta hudba donutila se hýbat, házet hlavou a mlátit sebou kolem. Od téhle úplně první show jsme věděli, že je na téhle kapele něco zvláštního."

W - Welsh, Irvine

V roce 2001 měli Gerard Way, Mikey Way, Ray Toro a bubeník Matt Pelissier vagón plný ambicí. Měli nejméně jednu písnčiku (Skylines And Turnstiles), ale ještě neměli název. Což je konec konců dost důležité.
Mikey pracoval v knihkupectví jménem Barnes & Noble, když se mihnul kolem stohu knih od autora Transpotting, Irvina Welshe. Titul Ectasy: Three Tales Of Chemical Romance na něj vyskočil. Najednou měl ten kvartet identitu, se kterou se začal nabízet lidem.
Geoff Rickly z Thursday na to vzpomíná takkhle: "Gerard přišel za mnou na party a řekl: 'Já a můj brácha plánujeme začít kapelu.' Když vám tohle řekne kamarád na party, pomyslíte si 'Okay, co už.' On řekl: 'Ne, já to myslím vážně. Budeme se jmenovat My Chemical Romance.' Zasmál jsem se a řekl: 'No, aspoň máte skvělý jméno.'"

X - Xmas (Vánoce)

MCR přetvořili mnoho písní jiných autorů. Přivlastnili si Desolation Row od Boba Dylana pro soudtrack k filmu Strážci, porvali se i s Astro Zombies od Misfits a Jack The Ripper od Morrissey.
Ale ta nejvíc cool a nejvíc neočekávaná je určitě jejich punková verze slaďáku od Mariah Carey All I Want For Chrismas Is You. Objevila se na Kevin & Bean's Chrismastime In The 909 - edice alb z roku 2004 pro charitu Vánoce, kterou dali dohromady DJové z rádia KROQ - Kevin Ryder a Gene 'Bean' Baxter.
Nicméně ne všichni členové kapely bývají tak úplně plní sváteční nálady. Minulý prosinec vydal Frank Iero eletktro-industriální hukot radostně naznvaný Xmas Sux (Vánoce smrdí) - příklad textu: 'Vánoce ku*va smrdíííííí!'.
Zvěsti, které říkají, že Frankovo prostřední jméno vlastně není Anthony, ale Ebenezer, zůstávají nepodložené.

Y - Yo Gabba Gabba!

A když už mluvíme o Vánocích, je tu také ještě tohle velmi speciální vystoupení v chaotickém dětském TV pořadu Yo Gabba Gabba! s písní Every Snowflake Is Different. "Zelená srst, modrá kůže a ten bláznivý způsob, jakým se směješ / Velké tesáky, drobná brada, je toho na tobě tolik výjimečného," zpívá Gerard, zatímco kapela skotačí ve sportovních bundách a lyžařských brýlích.
To vystoupení bylo očividně jen ukázka celého vesmíru, který se s nimi spojil, aby uskutečnili něco úžasného.
"Jednou jsem dával rozhovor na Comic Conu v San Diegu a zeptali se mě, co chci dělat dál," řekl Gerard Way pro The Hollywood Reporter. "Měl jsem svoji dceru Bandit a chtěl jsem být v Yo Gabba Gabba!, tak jsem to tam řekl. Vesmír funguje na skvělých pravidlech. Christian Jacobs, spolutvůrce YGG!, letěl s Frankem... a jako další už vím jen to, že jsme si Christian a já telefonovali a spolupracovali na hudební složce."
Tahle dvojice poté společně znovu spolupracovala, když Gerard napsal scénýř pro epizodu Jacobsvových The Aquabats! Super Show.

Z - Zero Percent
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Denobn Denobn | E-mail | 7. října 2013 v 13:12 | Reagovat

(y) Pekný článok a veľmi super stránka!! Som hrdý na to že aj na slovensku niečo takéto mame :-) Myslím ľudí čo sa zaujímajú o MCR a píšu o nich stále. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama